Wyjaśnijmy od razu jedno powszechne nieporozumienie: samoopieka nie jest synonimem pobłażania sobie lub bycia samolubnym. Samoopieka oznacza dbanie o siebie, abyś mógł być zdrowy, abyś mógł czuć się dobrze, abyś mógł wykonywać swoją pracę, abyś mógł pomagać innym i troszczyć się o nich, a także abyś mógł robić wszystkie rzeczy, które musisz i chcesz osiągnąć w ciągu dnia.

Jeśli uważasz, że ostatnio słyszysz więcej o dbaniu o siebie, to masz rację. Jeden wskaźnik: Według Google Trends liczba wyszukiwań hasła „samoopieka” wzrosła niemal czterokrotnie od 2018 r.

Dr Paula Gill Lopez, profesor nadzwyczajny na wydziale konsultacji psychologicznych i edukacyjnych na Uniwersytecie Fairfield w Fairfield w stanie Connecticut, mówi, że potrzeba dbania o siebie jest oczywista. „Mamy epidemię lęku i depresji” – mówi. „Każdy to odczuwa”.

Samoopieka jest częścią odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wszyscy możemy lepiej radzić sobie z codziennymi stresorami, wyjaśnia Kelsey Patel, ekspert ds. dobrego samopoczucia z Los Angeles. To stres związany z pracą. To stres związany z próbą nadążenia za tempem codziennego życia, które technologia przyspieszyła bardziej niż kiedykolwiek (pomyśl tylko, ile e-maili przychodzi do Twojej skrzynki odbiorczej każdego dnia). Ludzie czują się bardziej samotni i mniej zdolni do zrelaksowania się i zwolnienia tempa, co sprawia, że czują się bardziej niespokojni i przytłoczeni nawet najprostszymi zadaniami.

Czym jest troska o siebie i dlaczego jest tak ważna dla dobrego samopoczucia?

Kilka organizacji i badaczy przyjmuje podejście zorientowane na zdrowie podczas definiowania samoopieki. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje samoopiekę jako: „zdolność jednostek, rodzin i społeczności do promowania zdrowia, zapobiegania chorobom, utrzymywania zdrowia i radzenia sobie z chorobą i niepełnosprawnością przy wsparciu lub bez wsparcia pracownika służby zdrowia”.

Czym jest troska o siebie i dlaczego jest tak ważna dla dobrego samopoczucia

Zgodnie z tą definicją, samoopieka obejmuje wszystko, co wiąże się z utrzymaniem zdrowia fizycznego – w tym higienę, odżywianie i szukanie opiki medycznej w razie potrzeby. To wszystkie kroki, które dana osoba może podjąć, aby poradzić sobie ze stresorami w swoim życiu i zadbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Niektórzy badacze przyjęli podobnie kliniczne podejście. Badanie z 2010 roku zdefiniowało samoopiekę jako „zestaw działań, w które człowiek angażuje się codziennie przez całe życie”, koncentrując się na promowaniu zdrowia, zapobieganiu chorobom i radzeniu sobie z pojawiającymi się problemami.

W badaniu opublikowanym w 2018 r. samoopieka oznaczała „zainicjowane przez siebie zachowanie, które ludzie decydują się włączyć w celu promowania dobrego zdrowia i ogólnego samopoczucia”. Autorzy badania dodali, że chodzi o  bycie zdrowym, ale także o włączenie strategii radzenia sobie ze stresorami w pracy.

W 2019 r. naukowcy opublikowali ramy samoopieki, aby wyraźnie wskazać, że oprócz samoopieki będącej czynnościami wykonywanymi samodzielnie w celu promowania zdrowia fizycznego i emocjonalnego, obejmuje ona również sposoby interakcji osób z lekarzami i systemami opieki zdrowotnej w celu dbania o zdrowie fizyczne i emocjonalne. Oznacza to, że samoopieka obejmuje takie rzeczy, jak szczepienie, planowanie badań przesiewowych w kierunku raka lub przyjmowanie leków na receptę zgodnie z harmonogramem – ale świadczeniodawcy i organizacje opieki zdrowotnej również odgrywają rolę w tym, jak dobrze osoby angażują się w te praktyki samoopieki. Innymi słowy: Istnieje wiele osób i czynników, które wpływają na zdolność każdej osoby do angażowania się w samoopiekę.